1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yeni ehliyetler için ödenecek ücret belli oldu

Yeni ehliyetler için ödenecek ücret belli oldu

Bakan Şimşek, yeni ehliyetler için 15 TL ödeneceğini açıkladı.

A+A-

Uzun süre tartışma konusu olan, yenilenecek ehliyetler ile ilgili ücret belli oldu.
Konu ile ilgili açıklama, Maliye Bakanı Şimşek'e yöneltilen bir soru önergesi sonrası geldi. BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşımıştı. Açıklamaya göre, yeni ehliyetler için ödenecek ücret 101 TL değil, 15 TL olacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 12 Temmuz 2013 tarihinde kabul edilen 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 23. Maddesiyle, 2918 sayılı Kanuna geçici 22. Madde eklendiğini hatırlattı.

Bakan Şimşek, eklenen bu maddede, 6495 Sayılı Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihte sürücü belgesi sahibi olanlar ile motorlu taşıt sürücü sertifikası bulunan veya sürücü kurslarına kayıt yaptırmış olanların alacakları sürücü belgelerinin yayımlanacak yönetmelikte belirlenecek yeni sınıf sürücü belgeleri ile değiştirilmesinin zorunlu olduğunun belirtildiğini, bu belgelerin değiştirme işlemlerinden harç alınmayacağının hüküm altına alındığın belirtti. Şimşek “Anılan maddedeki düzenleme gereği söz konusu belgelerin süresi içinde değiştirilmesi işlemlerinde sadece 13 TL indirimli değerli kağıt bedeli ve 2918 sayılı Kanunun 131. Maddesinin son fıkrası kapsamında 2 TL bedel ödenecektir” açıklaması yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!