1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yeni ev alana 20 bin TL'lik destek!

Yeni ev alana 20 bin TL'lik destek!

Bankada birikim yapmış olup ilk evini alanlara devlet katkısı verilmesi için başlatılan konut hesabında 13 bin yurttaşa ve 81 milyon lira birikime ulaşılırken, desteğin artırılması ilgiyi de büyütecek. 5 yılda 80 bin lira biriktirene, devlet de 20 bin lir

A+A-

Bankada birikim yapmış olup ilk evini alanlara devlet katkısı verilmesi için başlatılan konut hesabında 13 bin yurttaşa ve 81 milyon lira birikime ulaşılırken, desteğin artırılması ilgiyi de büyütecek. 5 yılda 80 bin lira biriktirene, devlet de 20 bin lira ödeyecek.

Son dönemde artan faiz oranlarıyla beraber ev almak ciddi anlamda zorlaştı. Hal bu şekilde olunca ev almak için sıkıntı çekenlere “devlet” destek vereceği açıkladı. Özellikle kiradan bir an önce kurtulmak ve kira öder gibi ev borcu ödemek isteyenlerin ilgi duyduğu ev fiyatları günden güne artarken bir taraftan da kampanyalar vatandaşı mutlu etti. 2018 yılı itibariyle milyonlarca ferdin yararlanabileceği yeni ev alana devlet desteğiyle ilgili detaylar belli olmaya başladı. 

YENİ EV ALANA 20 BİN TL DESTEK

'Konut Hesabı ve Devlet Katkısı' uygulaması sayesinde ilk evini alacaklara devlet tarafınca 20 bin TL’ye kadar katkı sağlanacak. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir düzenlemeyle maksimum devlet katkısı meblağı da 15 bin liradan 20 bin liraya yükseltildi. Böylece konut hesabı açıp birikim yapanlar, evlerini aldıklarında 20 bin liraya varan devlet katkısından yararlanabilecek. Peki kiradan kurtulmak ve ilk evini almak isteyenler için devlet desteği şartları neler olacak? 

DEVLET KATKISI İÇİN ŞARTLAR NELER? 

-  Konut hesabı bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat yada katılım fonu hesabı olarak açılabilecek. 

- Konut hesabı kesinlikle ortak hesap olamayacak ve sisteme girenler birden fazla konut hesabı açtıramayacak. Bununla beraber konut hesabına düzenli ödeme yapmayanlar sistemden çıkarılacak 

- Ev almak için uygulamaya katılanlar aylık ödeme planında bir dönem içerisinde her ne sebep olursa olsun en çok 3 defa ödemeyi yapmayabilecek. 

- Aylık ödemelere ilişkin alt sınır 250 lira, üst sınır 2 bin 500 lira olarak belirlendi. Fakat ilerleyen dönemde alt ve üst sınır tutarının esnetilmesi ön görülüyor. 

- Konut hesabı açıp birikim yapanlar, evlerini aldıklarında en çok 20 bin TL devlet katkısından yararlanabilecek. 

İLK ÖDEMELER NE vakit BAŞLAYACAK? 

Uygulamanın başladığı Mayıs 2016 tarihi dikkate alındığında, konut hesaplarında biriken paralara ilk devlet katkısı 2019 senesinde ödenmeye başlamış olacak. 

BU SİSTEME GİRENE İKİ DESTEK BİR DAHA GELİYOR 

'Konut Hesabı ve Devlet Katkısı' uygulaması katılanlar 2 destek daha geliyor. Torba yasa tasarısıyla, bu kapsamda alınacak konutların tapu harcında indirim yapılması ve daha düşük kredi faizi olanak sağlayacak sözleşmelere ilişkin esasların düzenlenmesi için Bakanlar Kurulu'na yetki alınacak… şu demek oluyor ki bu sistem sayesinde yalnız devlet desteği değil hem de karlı bir yatırım şansı yakalamış olacaksınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!