1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yeni Torba Yasa Meclis'e girdi! İşte o maddeler

Yeni Torba Yasa Meclis'e girdi! İşte o maddeler

Milyonların yakından ilgilendiren Kanun Tasarısı Meclise sevk edildi. Tasarıda yer alan sosyal güvenliğe ilişkin önemli başlıklar. İşte sürprizlerin detayları...

A+A-

Üzerinde çok konuşulan ve yazılan Kanun Tasarısı Meclise sevk edildi. Tasarıda yer alan sosyal güvenliğe ilişkin önemli başlıklar. 

Doğumla Türk vatandaşı olup çıkma izni almak suretiyle vatandaşlığını kaybedenler, yurtdışında Türk vatandaşı olarak geçirdikleri sürelerini borçlanabilecek. 

Türkiye’de çalışması olmayan gurbetçilerin yurtdışında çalışmaya başladıkları tarih Türk sigortasına giriş tarihi kabul edilecek ve bunlar erken emekli olacak.

SGK çatısı altında Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Merkezi başkanlığı kurulacak ve ar-ge çalışmaları bu merkez tarafından yürütülecek. 

Prim ilavesi alan ve yaştan da indirim kazanan kadın sigortalıların malül çocuklarının tespitinde ağır engellilik hali esas alınacak. 

Madencilerin fiili olarak çalışmadıkları günler için de fiili hizmet zammından yararlandırılması sağlanacak. 

Bağ-Kur ve memur kadınlara doğum borçlanması hakkı verilecek ve borçlanılacak çocuk sayısı 3’e çıkacak. 

Tüp bebek için iki deneme ile sınırlı olan uygulama üçe çıkacak ve üçüncü deneme için % 20 katılım payı uygulanacak. 

5/g kapsamında yurtdışına işçi götüren işverenlerin prim yükü hafifleyecek ve bunların prime esas kazanç tavanı asgari ücretin 3 katını geçemeyecek.

 6 ay bankadan parasını çekmeyen emeklinin, bu paralarının iade süresi 12 aya çıkarılacak. 

Gelir testine başvurmayanlara 3 ay süre verilecek ve primleri gelir testine göre tahakkuk ettirilerek 12 ay içinde peşin ya da taksitle ödenecek. 

Esnaf dernek ya da oda kayıtları SGK tarafından geçerli kabul edilerek bunların hizmetleri geçerli sayılacak. 

Borç asılları toplamı 100 lirayı aşmayan alacakların tahsilinden vazgeçilecek. 

Bağ-kur’luların işe giriş ve ayrılış bildirimini yapman vergi daireleri ile odaların idari para cezaları terkin edilecek. 

TÜİK’in personeline ödediği fazla çalışma ücretleri prime esas kazanca dahil edilmeyecek ve TÜİK’in bu yüzden uğradığı idari para cezaları affedilecek. 

Soma hayatını kaybeden madencilerin yakınlarına 900 gün şartı aranmadan ölüm aylığı bağlanacak ve yakınlarından birinin kamu kurumlarında istihdamı sağlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!