1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yeni Yasa Emniyeti Alt Üst Etti

Yeni Yasa Emniyeti Alt Üst Etti

Emniyet teşkilatı hakkındaki yeni yasanın, teşkilattaki hiyerarşiyi de bozacağı belirtildi.

A+A-

Terfi sistemi değiştiği için bir komiser yardımcısı şimdiki komiserine 4 yıl sonra üstü olarak emir verebilecek. Yasaya takılan yaklaşık 6 bin rütbeli polis durumun düzeltilmesini istiyor.

EMNİYET’TEKİ RÜTBE DÜZENİ ALT-ÜST OLDU!

Kamuoyunda İç Güvenlik Reform Paketi olarak bilinen Bakanlar Kurulu’nca hazırlanan Polis Vazife Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile Emniyet Teşkilatı Kanunu’nun 55. maddesi değiştiriliyor. Yapılan değişiklik, polis amirleri arasında bulunan rütbe terfi ve rütbe bekleme sürelerindeki farklılıkları ortadan kaldırdı.

YASADAKİ KÜÇÜK DETAY TÜM HİYERARŞİYİ BOZUYOR!

Emniyet teşkilatının ‘genetiğini’ bozacak uygulamanın hikayesi şöyle;

Emniyet’te amirler iki sınıfa ayrılıyor. Bunlardan biri akademi mezunları A sınıfı diğeri ise polis memurluğundan amir olan lisans mezunu B sınıfı. İkisindeki fark ise “A sınıfı” olanlar 4 yılda “B sınıfında” olanlar ise 6 yılda bir terfi alıyor. Yeni çıkan kanunla 2015 yılında polis memurluğundan amir olanlar da A sınıfından yararlanacak ve 4 yılda terfi edilecek. Yani A-B ayrımı ortadan kalkacak. Ancak bu 1999-2014 yılları arasında polis memurluğundan amir olanları kapsamayacak.

ESKİLERİ KAPSAMAYACAK

Ancak yeni düzenleme ile A-B sınıfı polis amiri ayrımının kaldırılmasına rağmen geçici 26 Madde ile bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce polis memurluğundan terfi eden polis amirleri için “B sınıfı ayrımı” devam ediyor olacak. Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra; polis memurluğundan komiser yardımcılığı rütbesine terfi edecekler Komiser Yardımcılığı rütbesinde 4 sene bekleme süresi sonunda Komiser rütbesine terfi edebilirken, daha önce atananlar 6 sene bekleme süresine tabii kalmaya devam edecekler.

“AMİRİYKEN, AMİRİM OLACAK”

İsimlerini vermek istemeyen ve lisans mezunu B sınıfı olarak adlandırılan amirler, “Biz de 6286 kişiden birileriyiz. Çok sayıda arkadaşımız dava açtı. Ama bir ilerleme yok. Bu son çıkan yasayı da da değerlendirirsek şöyle olacak. Örneğin bizler polis memurluğu yaptıktan sonra 9 ay kurs sonucunda B grubu komiser olduk. Şu anda emrimiz altında olan arkadaşlar bizden sonra sınavı kazanıp 4 senede de terfi ederek 5′nci yılda da bize emir verecek kişi olacaklar. Bu da bölünmüşlüğe yol açıyor” diye konuştular.

KANUNDAN BİZ DE YARARLANALIM

Sözcü'nün haberine göre, hepsi aktif olarak çeşitli illerde amir olarak görev yapan 4567 komiser yardımcısı, 1563 komiser ve 156 başkomiser ise kanundan kendilerinin de yararlanmasını istiyor.

8896.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
43 Yorum