1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yepyeni bir vergi daha geliyor!

Yepyeni bir vergi daha geliyor!

Torba yasayla birlikte ev ve işyeri olarak kullanılan Boğaziçi'ndeki köşk ve yalılar da emlak vergisini tam olarak ödeyecek.

A+A-

Meclis'in siyasi gelişmeler nedeniyle tatil edilmesi umudunu torba yasa tasarısına bağlayan milyonlarca vatandaş için hayal kırıklığı oldu. 35 bin öğretmen atamasını bekleyen yüz binlerce öğretmen, Soma'daki faciada eşlerini ve çocuklarını kaybeden yüzlerce aile, vergi borç ve cezalarının affedilmesi için sabırsızlanan yüz binlerce vatandaş, haklarının iyileştirileceğini umut eden 2 milyonu aşkın taşeron çalışan,TBMM'nin 1 Ekim'de açılmasını beklemek zorunda kalacak.

YALI VERGİSİ GELİYOR

- Ev ve işyeri olarak kullanılan Boğaziçi'ndeki köşk ve yalılar da emlak vergisini tam ödeyecek. Boğaziçi'nin Türkiye yakasında 193, Avrupa yakasında 173 olmak üzere eski yapıt niteliğinde 366 yalı bulunuyor.

- Risale-i Nur basım hakkı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na verilecek.

- Bütün sigortalılar için doğum borçlanması hakkı 3'e çıkacak. Böylece kadınlar 6 yıl erken emekli olabilecek.

- SGK, üç tüp bebek için yapılacak harcamaları karşılayacak.

- 28 Şubat sürecinde disiplin cezası sonucu memuriyetleri sona erenler, memuriyete dönebilecek.

- Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan kasa mevcut ve ortaklardan alacakları, beyan edilen tutar üzerinden yüzde üç vergi hesaplanarak düzeltme yapılabilecek. Muhalefet partileri bu düzenleme için "Bu 17 Aralık, Reza Zarrab affı" eleştirisi yaptı.

- Araç muayenesini zamanında yaptırmamış olanlar, 31 Aralık 2014'e kadar araç muayenesini yaptırırsa aylık yüzde 5 ceza yerine kanunun yayımlandığı tarihe kadar enflasyon farkını; yayımı izleyen aylarda ise aylık yüzde 1 farkı ödeyecek.

- Ev hizmetlerinde aynı kişi yanında ay içinde 10 günden az çalışanlar adına günlük kazanç alt sınırının yüzde 2'si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi çalıştıranlar tarafından ödenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!