1. HABERLER

  2. OTOMOBİL

  3. Yerli otomobil 2 lirayla 100 kilometre yol gidecek

Yerli otomobil 2 lirayla 100 kilometre yol gidecek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Bakan Işık, yerli otomobilin 2 TL'lik şarj ile 100 kilometre yolu gideceğini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil konusundaki çalışmaları değerlendirirken, Devrim otomobilinde olduğu gibi olayı baştan boğmaya yönelik bir anlayışı kabul etmediklerini belirterek, "Olayı hemen başka taraflara çekip, kimsenin bu girişimi adeta sabote etmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Yerli otomobil 2 lirayla 100 kilometre yol gidecek


Bakan Fikri Işık, yerli otomobile ilişkin bilinmeyenleri canlı yayında açıkladı. İşte açıklamalarının başlıkları;

-2 TL'lik şarj ile 100 km yol gidilebilecek

-100 km'de 2 litre yakıt tüketimin altına düşmeyi hedefliyoruz

-Bu aracın maliyeti muadillerinden daha düşük olacak

-Emisyon sıfıra yaklaşacak, arkada jeneratör olacak, dijital bir araç olacak, batarya merkezde bile takip edilebilecek.

-Her türlü yakıta ulaşabileceğiniz yerde rahatlıkla seyahat edilebilecek

-Kalite, güvenlik, konfor ve maliyet noktalarında hassasiyetle çalışıyoruz.

-Herkes bir milli mücadele düşüncesiyle çalışacak bu projede.
Dün kamuoyuna açıklanan yerli otomobilin, başka markaların kopyası olduğu yönündeki iddiaların sorulması üzerine Işık, fikri mülkiyet haklarının geldiği bu noktada kimsenin başka bir aracı kopyalamasının mümkün olmadığını söyledi. Kopya iddialarını reddettiklerini belirten Işık, güçlü bir işbirliği çalışması sürdürdüklerini ve işin detaylarını gelecek süreçte ya kendisinin ya da Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklayacağını dile getirdi.

Işık, gelecek dönemde hem Türkiye'nin birikimini hem de işbirliği yapılan otomotiv alanındaki önemli bir grubun tecrübesini değerlendireceklerini anlatarak, "Türk markası ile dünyaya önemli bir aracı sunacağız. Bu noktada çalışmalarımız programladığımız gibi sürüyor" diye konuştu.


Bugüne kadar yapılan çalışmaların işin daha başlangıç evresi olduğunu vurgulayan Işık, gelecek 3-4 yılda hedeflenen menzili uzatılmış elektrikli aracı yerli otomobil olarak Türkiye'ye ve dünyaya sunacaklarını ifade etti.

- "Tarihi, bari bu defa tekerrür ettirmeyelim"


Işık, bir gazetecinin, "Aracın modelinin çalıntı olduğu" yönündeki iddiaları sorması üzerine, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Böyle bir dünyada, böyle bir anlayış olabilir mi? Hiç olmazsa bu tip milli konuları karşıtlık üzerinden değerlendirmeyelim. Bu son derece yanlış bir anlayış olur. Bu, milli bir konudur. Türkiye kendi, menzili uzatılmış elektrikli aracını üretecek. Bununla ilgili büyük bir gayret gösteriyor ama daha önce Devrim otomobilinde olduğu gibi olayı baştan boğmaya yönelik bir anlayışı kesinlikle kabul edilemez buluyoruz. Tarihi, bari bu defa tekerrür ettirmeyelim. Yapılan güzel şeylere sahip çıkalım, eksiklikler varsa eleştirelim ama 1961'de olduğu gibi olayı daha başlangıçta boğma gibi bir anlayışla hareket etmeyelim. Biz belirli bir program dahilinde çalışıyoruz. Türkiye'nin geleceği açsından önemli bir çalışma yürütüyoruz, bunu da güçlü bir işbirliği içinde yapmanın gayreti içindeyiz. Olayı hemen başka taraflara çekip, kimsenin bu girişimi adeta sabote etmesine de müsaade etmeyeceğiz."

Aracın tasarımıyla ilgili bir soru üzerine de Işık, bunun daha bir başlangıç olduğunu, nihai ürünün tüketicinin beğenisini daha çok kazanacak, estetik, fonksiyon, dayanıklılık ve konfor olarak da prototipi ortaya konulan araçtan çok daha iyi olacağını vurguladı. Işık, bu çalışmaların sonucunda bir Türk markasının çıkacağını ve geleceğin teknolojisinde iddialı olan bir Türkiye olacağını ifade etti.

- "Babayiğit 2016'nın ilk 3 ayında belirlenecek"


 Yerli otomobil konusunda ne yaptıklarını çok iyi bildiklerinin altını çizen Işık, nasıl bir işbirliği yaptıklarını ve bundan sonra neler yapacaklarını ilerleyen süreçte kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. Işık, "Önemli olan Türkiye bu alanda milli bir marka oluşturmak ve bu alandaki teknolojiyi üreten bir ülke olmak için emin adımlarla yürüyor" dedi. 

Işık, bir basın mensubunun, "Sürekli 'babayiğit' çağrısı yapıyorsunuz, ilgi nedir? Görüştüğünüz firmalar var mı?" sorusu üzerine, hedeflerinin, "babayiğit" ile ilgili çalışmayı 2016'nın ilk 3 ayında tamamlamak olduğunu söyledi.

Yerli otomobilin isminin ne olacağının sorulması üzerine de Işık, bunu, "babayiğit"in belirlenmesinden sonra tartışmak istediklerini, acelelerinin olmadığını kaydetti.

Yerli Otomobil sosyal medyanın diline düştü…


Bakan Fikri Işık’ın tanıtımını yaptığı yerli otomobil, Cadillac BLS’nin benzeri çıkınca konu sosyal medya’nın da diline düştü… Sabah saatlerinde Işık Twitter’dan yeni otomobili böyle duyurmuştu.

Sosyal medya kullanıcıları konuyu önce Türkiye gündeminde zirveye taşıdı ve sonrasında “Cadillac esintili yerli otomobil” dünya trend konuları arasına girdi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!