1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Yol Parası Bulamadığı İçin Orada

Yol Parası Bulamadığı İçin Orada

Ermenek'teki madende mahsur kalan işçilerden Hüseyin Çolak, bir hafta önce doğan torunu Miray'ı görmeye Ankara'ya gidemedi. Kızı, 'Yol parası bulamadığı için orada' diyor.

A+A-

Umudunu yitirmemeye çalışan Ebru Çoban, Al Jazeera Türk'e babasının iki yıldır bu ocakta çalıştığını anlattı. Torba yasa çıktıktan sonra işveren artan maliyeti göstererek madeni kapatınca o da 3 aylığına işsiz kalmış ve geçim sıkıntısına düşmüş.

Eşiyle Ankara’da yaşayan Ebru Çoban bir hafta önce kızı Miray’ı dünyaya getirdiğini belirterek yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı:

"Genç yaşta torunu olunca çok sevinmişti. Ancak yol parası bulamadığı için gelemedi. Çünkü üç aydır para alamıyordu. Evini geçindirebilmek için fayans döşeme işleri de yapıyordu, ama denkleştiremedi işte parasını. O yüzden gelemedi. O arada tekrar madende çalışmaya başladı. Gelebilse, yol parasını bulabilse bu iş başına gelmeyecekti."

Çoban olayı duyar duymaz eşiyle birlikte apar topar Ankara’dan Ermenek’e geldiklerini anlattı:

"Ne diyeceğimi bilemiyorum. Allah’tan umut kesilmez. Şu an beni yaşama bağlayan iki şey var. Biri bu umut, diğeri kızım Miray. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Allah kimseye böyle bir sıkıntı vermesin. Eşim de annem de diğer kardeşlerim de madenin ağzında bekliyorlar. Haberler iyi gelmiyor. Her taraf su dolmuş madende diyorlar ama ben umudumu yitirmedim. Ben aslan babamı bekliyorum. Ah aslan babam, yol parası bulamadığı için şimdi orada."

ermenek_madenci_aile_ajt.jpg

'Ben de o ocakta çalıştım'

Hüseyin Çolak’ın kuzeni emekli madenci Mehmet Gültekin de durumun kötü olduğunun farkında olduğunu belirterek yine de umutlu olduğu söyledi:

"Ben bu maden de dahil bu civardaki madenlerde 4.5 yıl çalıştım. Bu madenin yannda kullanılmayan eski bir maden var. Buraya dağ suları zamanla birikmiş. Şimdi bu maden de torba yasadan sonra uzun süre kapalı kaldığı için kontrolsüz kalmıştı. Aklı başında bir uzman inceleme yapsa bu önceden kalma madenden buraya su basacağını öngörebilirdi, tehlikeyi farkedebilirdi. Burada kesinlikle bir ihmal, kontrolsüzlük söz konusu. Hem bu adamlar dışarıda yemek yese yine bu iş olacak ama bu felaket olmayacaktı. Sorumlular hesap vermeli vermesine de, olan yine garibana oluyor, garibanın kaderi nedense hiç değişmiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!