1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yolda bize ihanet edenlerle yolumuza devam edemeyiz

Yolda bize ihanet edenlerle yolumuza devam edemeyiz

Erdoğan, kendisini karşılamaya gelen on binlerce kişiye seslendi.

A+A-

Sakarya programının ardından İstanbul'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda kendisini bekleyen ve "Dik dur eğilme, bu millet seninle" şeklinde slogan atan coşkulu kalabalığa seçim otobüsü üzerinden seslendi.

Konuşmasına, "Sevgili İstanbullular, sevgili hemşehrilerim, kardeşlerim" diyerek başlayan Erdoğan, Sakarya'dan döndüğünü hatırlatarak, "Bugün, Sakarya'daydık. Gerçekten gerek Sakarya Üniversitesi gerek Sakarya Meydanı, bambaşka bir coşkuyu yaşadı bizimle birlikte" dedi.

"Vur vur inlesin, cemaat dinlesin" şeklinde slogan atılması üzerine Erdoğan, "Katiyen. Biz bir şeye bakacağız. Her şeyden önce bir meşrebi, bir mizacı, bir oluşumu istismar edenlere sözümüz var. Asla oraya gönül verenlere bizim sözümüz olamaz" diyerek, bu sloganın atılmamasını istedi.

Kalabalık, "Tayyip'e uzanan eller kırılsın" şeklinde slogan atarak karşılık verdi.

Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye, farklı bir dönemi yaşıyor. Türkiye, bir değişimi dönüşümü yaşıyor. 10 yıldır, 11 yıldır bizden böyle bir sıçramayı beklemeyenler, bizim böyle bir noktaya geleceğimizi tahmin etmeyenler, oyunları bozulunca maalesef çok farklı yöntemlere başvurdular. Çünkü, bu olay ulusal bazda bir olay değildir. Bu olayın uluslararası boyutu vardır ama ulusal bazda da ne yazık ki bu işin taşeronları vardır. Biz isterdik ki, aynı istikamete yönelen insanlar, aynı istikamete doğrulan insanlar birbirini vurmasın. Biz el ele vermeye mecburuz. Biz omuz omuza vermeye mecburuz. Zira biz neyin kavgasını yapıyoruz? Bizim tek mücadelemiz var. Nedir o mücadele? Önce insan, sonra devlet. Biz bunu başardık. Devleti önceleyen değil, insanı önceleyen bir anlayışı getirdik. Hamdolsun, şu anda bu zihniyete gönül veren İstanbul, bambaşka bir aşkla, bir heyecanla, hamdolsun burada bir olağanüstü buluşmayı gerçekleştirdi. Ben sizlere çok teşekkür ediyorum."

Yola çıkarken, "Biz bu millete efendi olmaya değil, bu millete hizmetkar olmaya geldik" dediklerini vurgulayan Erdoğan, İstanbul merkezli operasyona değinerek, "Dikkat edin adını ne koydular? Yolsuzluk operasyonu koydular. Kardeşlerim, bunun adını yolsuzluk operasyonu koyanlar yolsuzluğun içinde olanların ta kendileridir. Bunu yaşayan birisiyim ben. Zira geçmişte nelerin olduğunu, nelerin bittiğini bilenlerden bir tanesiyim. Biz damdan düşerek geldik, atamayla gelmedik. Millet burada" dedi.

Egemenliğin yargıda olmadığını, bu konuya Sakarya'da da değindiğini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Egemenlik yargının değildir. Egemenlik yürütmenin de değildir. Egemenlik milletindir, milletin. Fakat egemenliği milletin elinden alıp, 'Egemenlik yetkisini kullanma bana aittir' diyen yargı bunun hesabını o da vermelidir. Şimdi soruyorum, bu millete gönül veren, bu millete hizmetkar olan insanlar Allah aşkına kalkıp derme çatma, akla hayale gelmez şeylerle hazırlanmış dosyalar neticesinde kalkıp da eğer tutuklanıyorsa, onları mahkum etme hazırlığı yapılıyorsa, burada bir bit yeniği var. Şimdi ne diyorlar? 'Konuşmayacaksın'. Silivri'nin kapısına gidenlere bu lafı söyleyemiyorsunuz. Dün İstanbul Başsavcısı'nın yaptığı açıklama çok manidardır. Aslında İstanbul Başsavcısı adeta suçüstü yapmıştır. Nedir bu suçüstü? Kendisinden dosyaları istiyor, gizlilik kararı olan dosyaları bu zat, bu adam göndermediği gibi basına sızdırıyor. Evet bakıyorsunuz, medya, yani eski Pravda'lar. Bu medyanın da hangi odaklı olduğunu biliyoruz. Bunları sizler de biliyorsunuz. Bunların içinde yandaş medya da var, sermayeyle birlikte odaklanan medya da var. Şu anda isim vermeyeceğim ama vakti saati geldiğinde o isimleri de açıklayacağım."

"Yolda bize ihanet edenlerle yolumuza devam edemeyiz"

"Bugüne kadar bizimle yola çıkıp "yolda bize ihanet edenlerle" yolumuza devam edemeyiz" diyen Erdoğan, "Bizimle yola çıkıp bize ihanet edenleri de kapının kenarına koyarız. Bu millet ihanet edin diye size oy vermedi" şeklinde konuştu.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Biz bu tuzaklara da gelmeyeceğiz. Diyorum ki, bedduaya lanet, duaya davet. Buna bakacağız. Gezi'de ülkeye çok şey kaybettirdiler, şimdi de bununla ülkeye çok şey kaybettiriyorlar. Faizin oynaması ortada, döviz kurları ortada, borsa ortada. Bu oyunu, bu tezgahı kuranlar bunun hesabını nasıl verecekler? Konuşmadık, konuşmadık, konuşmadık... Dershaneler diye bir olay tutturdular, onunla başladılar, işi buraya getirdiler. Şu olaylar tamamiyle dershaneler sürecinin bir devamıdır, bunu bilesiniz. Ben de şu anda bütün AK Parti davasına gönül vermiş kardeşlerime söylüyorum, siz de gelin 'devletin okulları bize yeter, biz başka bir şey istemiyoruz' deyin. Tavrınızı koyun"  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!