1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yunanistan DHKP-C'lileri Serbest Bıraktı!

Yunanistan DHKP-C'lileri Serbest Bıraktı!

Erdoğan'ın, Başbakanı Samaras’tan DHKP-C'lilerin Türkiye'ye iade edilmesini istediği Yunanistan, 13 teröristi sorgulayıp serbest bıraktı.

A+A-

Terör örgütü DHKP-C’nin canlı bombalarla gündeme gelmesi üzerine, güvenlik birimleri örgüt mensuplarının eğitildiği Yunanistan’daki Lavrion Kampı’nı da mercek altına aldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Yunanistan ile irtibata geçti. Canlı bomba eylemi hazırlığındaki çok sayıda teröristin fotoğrafları ile kimlik bilgilerini bu ülke istihbaratı ile paylaştı.

Zaman'ın haberine göre, Yunanistan polisi, aralarında kırmızı bültenle aranan Fadik Adıyaman, Nevzat Kalaycı, Ali Temiz ve Havva Suiçmez’in de bulunduğu 14 kişiyi gözaltına aldı. Ancak şüphelilerden 13’ü polis sorgularının ardından serbest bırakılırken sadece Suiçmez tutuklandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay İstanbul’da bir araya geldiği Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’tan ülkesinde faaliyet gösteren terör örgütü DHKP-C’nin Lavrion Kampı’nın kapatılmasını ve buradaki teröristlerin Türkiye’ye iade edilmesini istemişti.

Görüşmenin üzerinden birkaç gün geçmeden Yunanistan polisi, Lavrion’daki terör kamplarını kapattığını açıkladı. Ardından da 21-22 Mart tarihleri arasında da DHKP-C’ye yönelik operasyonda örgütün üst düzey 14 yöneticisini gözaltına aldı. Yunanistan polisinin gözaltına aldığı şüpheli listesine ulaşıldı.

Listede, Türk istihbarat birimlerinin eylem hazırlığında olduğunu belirlediği Hüseyin Çakıl, Çağdaş Ozan Yavanoğlu, Fadik Adıyaman, Mustafa Yılmaz, Şerif Turunç, Ali Temiz, Nevzat Kalaycı, İsmail Zat, İleni Açıkgöz, Kadir Kaya, Mehmet Yaman, Hasan Koşar, Zöhre Yılmaz ve 1996’da bazı cezaevlerinde ölüm orucu eylemini başlatan Havva Suiçmez gibi isimler bulunuyor. Ancak Yunanistan istihbaratı, söz konusu teröristleri ifade işlemlerinin bitmesinin ardından serbest bıraktı.

Serbest bırakılmalarına gerekçe olarak da herhangi bir terör eylemine katılmamalarını gösterdi. Bu süre zarfında Türkiye ile de hiçbir şekilde irtibata geçilmedi. Türkiye’nin, geçtiğimiz aylarda Fadik Adıyaman, Ali Temiz ve Nevzat Kalaycı için kırmızı bülten çıkartarak Yunan heyetinden iade edilmeleri talebinde bulunduğu öğrenildi. Ancak Yunanistan tarafı, Türkiye’nin talebini dikkate almayarak zanlıları serbest bıraktı.

GÖZALTINA ALINAN 14 DHKP-C’Lİ

Nevzat Kalaycı: 14 Nisan 1995’te DHKP-C operasyonunda gözaltına alındı. 31 Temmuz 2002’de sağlık sorunları sebebiyle tahliye oldu. İllegal yollardan Yunanistan’a kaçtı. Kırmızı bülten sebebiyle, 7 Ağustos 2012’de Selanik’te gözaltına alındı. 2 Ekim 2012’de serbest bırakıldı.

Havva Suiçmez: 1996’da bazı cezaevlerinde başlatılan ölüm orucu eylemine İstanbul Bayrampaşa Cezaevi’nde katıldı. Tahliyesinin ardından illegal yollardan Yunanistan’a gitti.

Fadik Adıyaman: 2006’dan sonra illegal yollardan Yunanistan’a gitti. Kanser hastası. 26 Şubat 2013 tarihinde iadesi amacıyla geçici olarak tutuklandı ve serbest bırakıldı. Örgüt faaliyetlerinden dolayı kırmızı bülten ile arama kararı bulunuyor.

Ali Temiz: 1985’te yasadışı yollardan Yunanistan’ın Midilli adasına geçti.

Hüseyin Çakıl: DHKP-C terör örgütü içerisindeki faaliyetlerine Tokat’ta başladı.

Mehmet Yaman: Agonas dergi çalışmalarını yürütüyor. Hakkında arama kaydı bulunuyor.

Kadir Kaya: 1995 yılında DYP Pendik seçim bürosunun basılması, bombalanması ve bir polis memurunun şehit edilmesi eylemlerini gerçekleştirdi. 2000 yılında ölüm orucu eylemlerine katıldığından dolayı yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle tahliye edildi.

İsmail Zat: 1993’te Anavatan Partisi İçel il binasının silahla taranması ve İçel Turbo Filtre fabrikasında bir bekçinin ölümü eylemleri sebebiyle tutuklandı ve 1994’te tahliye edildi.

Hasan Koşar: 1991 yılında Yunanis-tan’ın Pire’deki Başkonsoloslu-ğu’muza molotof bombalı saldırıda bulundu.

İleni Açıkgöz: 2008 yılında Türk vatandaşlığından çıkarak Alman vatandaşı oldu. 18 Ocak 2013’te Yunanis-tan’daki protestoda gözaltına alındı.

Şerif Turunç: Ankara’da DHKP-C terör örgütüne yönelik yapılan operasyon kapsamında 10 Ağustos 1998’de tutuklandı. 25 Mayıs 1999’da tahliye edildi.

Zöhre Yılmaz, Mustafa Yılmaz, Çağdaş Ozan Yavanoğlu örgüt içinde faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

Zaman

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!