1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Zamana Uygun PVSK

Zamana Uygun PVSK

Yeni güvenlik paketinin ana başlıklarından olan suçun önlenmesine yönelik alınabilecek tedbirler ile ilgili Zamana uygun PVSK

A+A-

Yasalaşma görüşmeleri sırasında Meclis'te yumruklu kavgaların yaşanmasına neden olan yeni yasa hükümleri, kamu düzeni ile güvenliğin sağlanmasında kolluk güçlerine yeni yetkiler vermişti.

Yasayla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı, 'üç özel genelge' hazırlayıp Bakan Sebahattin Öztürk'ün imzasıyla valiliklere gönderdi.

Bunun yanı sıra Polis Akademisi Başkanlığı harekete geçerek özel bir eğitim programını hazırlayıp uygulamaya koydu.

Zamana Uygun PVSK

Yeni güvenlik paketinin ana başlıklarından olan suçun önlenmesine yönelik alınabilecek tedbirler ise şöyle sıralandı:

"Devriye, nokta görevi, koruma, durdurma, kimlik sorma ve kimlik tespiti, sıvazlama (yoklama) parmak izini ve fotoğrafı sisteme kaydetme, kent güvenlik yönetimi sistemi takip ve izleme, önleme araması, denetim, men etme, kapatma, istihbarat, önleme amaçlı elektronik takip, önleme yakalaması, sınır kapısından geri çevirme ve sınır dışı etme, BM Güvenlik Konseyi'nce malvarlığının dondurulması ve internet ortamına erişimin engellenmesi."

Kitapta, bu önlemler içinde yer alan önleme aramasında 'tehlike' kavramının hayati öneme sahip olduğunun altı çizildi.

Aynı kapsamda, tehlikenin, engellenmeden tamamlandığı takdirde bir 'zarar' doğması sonucuyla bitmesini objektif bir izleyicinin bekleyebileceği durumu ifade ettiği açıklandı. Ayrıca, "Tehlikeyi meydana getiren kişinin olağanüstü becerilere sahip olması ya da şans, tehlikenin varlığının ortadan kaldırmaz" tanımlaması yapılan kitapta, "Objektif bir gözlemcinin bakışıyla bakıldığında bir zararın meydana gelme ihtimali yoksa tehlike de yoktur. Ancak, genel yaşam tecrübesine göre bir zararın meydana gelme ihtimali yeterince imkan dahilindeyse tehlike mevcuttur" tanımlaması yapıldı.

Ne ki; kitabın tamamını burada yayımlamaya olanak yok.

Ancak, sonuç bölümündeki değerlendirme dikkat çekici:

"Suçun işlenmeden önlenmesinde kamunun büyük yararı vardır. Gelişen ve değişen koşulların gerisinde kalınmaması için kolluğun önleyici görev ve yetkilerinin de geliştirilmesi ve değiştirilmesi gerekir. İç Güvenlik Paketi, suçla etkin mücadele edilebilmesi için toplumumuzun ve kolluğumuzun ihtiyaç duyduğu anlarda yenilikler getirmektedir. Getirilen yeniliklerin uygulayıcılar tarafından benimsenmesi ve doğru uygulanması da hayati öneme sahip bir konudur. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu, 1934 tarihlidir. Pek çok kereler değiştiği için 'yamalı bohça' haline gelmiştir. 2015 Türkiye'sine uygun sil baştan yeni bir PVSK yapılması zamanı gelmiştir. Alınan tüm tedbirlere rağmen suçun işlenmesine mani olunamamışsa, suçun aydınlatılması gerekir. Toplumun adalete olan inancının devam edebilmesi ve cezaların caydırıcı etkisini gösterebilmesi, ancak suçun aydınlatılmasıyla mümkün olabilir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum