1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Zayıflarsak felaketimiz büyük olur'

'Zayıflarsak felaketimiz büyük olur'

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki camiyi ibadete açan Erdoğan: Çevremizde büyük acılar yaşanıyor. Güçlü olursak yardım edebiliriz

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde yapımı tamamlanan Beştepe Millet Camisi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve davetlilerin katılımıyla kullanıma açıldı. Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve beraberindekiler, cuma namazını Beştepe Millet Camisi'nde kıldı. Açılışta konuşan Erdoğan şu mesajları verdi: 

RAMAZAN'DA ACILAR DEVAM EDİYOR: 
Bu mübarek ayı (ramazan) hem bireysel, hem de toplum olarak en güzel şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Ancak Türkiye'nin çevresinde bambaşka bir manzara var. Bilhassa Suriye ve Irak'ta, Mısır'da kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntılar, zulüm tüm şiddetiyle devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde çeşitli ülkelerde canlı bomba ve silahlı baskın eylemleri gibi yine bu mübarek günlerin mesajına tamamen ters hadiselere şahit olduk. Uzak coğrafyalarda orucun ve namazın dahi yasaklandığı yerlerde hayat mücadelesi veren kardeşlerimizin olduğunu biliyoruz. Müslümanların, ilk kıblemiz Kudüs'e sokulmak istenmediği günler yaşıyoruz. 

ACILARI DUA HAFİFLETECEK: 
Afrika'da açlığın, sefaletin, yokluğun, hastalığın pençesinde kıvranan kardeşlerimizin olduğunu bilerek, iftarımızı, sahurumuzu yapmak bize ağır geliyor. Yerinden yurdundan edilmiş, tüm hayatı altüst olmuş kardeşlerimizin bir kısmını biz ülkemizde misafir ediyoruz. Bir kısmı başka yerlere sığınmış durumda. İnşallah camilerimizde, evlerimizde yapılan ibadetlerin ve bu noktada bütün kardeşlerimin yaptıkları duaların bereketiyle tüm Müslümanlar, yaşadıkları sıkıntılardan Allah'ın izniyle kurtulacaklardır. 

ZAYIFLARSAK FELAKET OLUR: 
Bu millet güçlü olursa diğer kardeşlerimize de mutlaka faydası olacaktır. Ama biz zayıflarsak, karşılaşacağımız felaket inanın bana diğer kardeşlerimizinkinden daha büyük olur. 

AYNI ANDA 3 BİN KİŞİ NAMAZ KILABİLİYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yaptığı Millet Camisi'ne ilişkin şu bilgileri verdi: "Caminin oturumu 5 bin 177 metrekare. Bodrum, namaz katı ve mahfil katından oluşuyor. Ana kubbe ve dört yarım kubbe ile örtülü. Yarım kubbelerin bitiminde her birinde iki şerefe olan, yüksekliği yaklaşık 60 metreyi bulan dört adet minare mevcuttur. Karşılama yazısı olarak Rad Suresi 24. ayet ile taçlandırılmıştır. Abdesthaneler, bodrum kat, zemin kat, birinci kat olmak üzere 6 bölüm halinde düzenlenmiştir. Toplam abdesthaneler, 138 kişiye aynı anda hizmet verebilmektedir. Aynı anda yaklaşık 3 bin kişi namaz kılabilecek şekilde düzenlendi. Camideki hat sanatında ayetler devlet, adalet, hak, doğruluk mesajları üzerine seçilerek tanzim edilmiştir." 

KÜLLİYE'DE HALK GÜNLERİ BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanlığı, Beştepe Külliyesi üzerinden uzun süredir yapılan algı operasyonlarına, külliyeyi basın mensuplarına açarak yanıt verdi. 1150 odanın 1024'ü basın mensupları tarafından incelendi. Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan külliyedeki bazı birimler de basın mensuplarına tanıtıldı. İkiz binaların altında bulunan 500'er kişilik yemekhanelerden kalan yemek atıklarının, hayvan barınaklarına gönderildiği belirtildi. Halkla İlişkiler Başkanı İlker Astarcı, vatandaşların arzularına yanıt vermeye çalıştıklarını ifade etti. Günde 1500 talep aldıklarını ifade eden Astarcı, saha ekipleri oluşturarak 81 ilde üniversiteler ve STK'ların taleplerini dinleyeceklerini aktardı. Astarcı, külliyede halk günlerinin ise 1.5 aya kadar başlayacağını kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!